Kuriteod läbi aja ja üle maailma

Ajaleht Raamat nr 18

Tänapäev rõõmustab sel suvel kriminullide lugejaid mitmete uute raamatutega, erinevad lood viivad lugejad Vana-Roomast ja Vana-Hiinast Ukraina ning Lõuna-Ameerikani.


Kuriteod Vana-Roomas


Viimasel ajal on kriminaalkirjanduses ühe populaarsemaks saanud sündmuste viimine eksootilistesse paikadesse või kaugemasse ajalukku. Uus samasugune näide on Lindsey Davise raamatusari, kus peategelane on Vana-Roomas tegutsev detektiiv Marcus Didius Falco.
Esimese eestikeelse tõlkena ilmus äsja sarja avaraamat “Hõbepõrsad”, mille tegevus toimub aastal 70. Ühel päeval juhtub peategelane Falco tolknema foorumil ja päästab jälitajate käest kuueteistaastase tüdruku Sosia Camillina. Sellest käivitub sündmusteahel, mis on seotud varastatud hõbeda ja suure poliitilise vandenõuga. Salapärased tegelased palkavad Falco juhtumit uurima ning töö käigus sattub ta muuhulgas Rooma impeeriumi äärealadele Britannia hõbedakaevandustesse ja kohtub senaatori võluva tütre Helena Justinaga.
Falco sari on viimasel kümnel aastal saanud väga populaarseks ja see ilmub praegu umbes 20 keeles. Sarjas on praeguseks ilmunud 18 raamatut ning nende müügiedu kasvab iga järgmise raamatuga. Järgmiseks ilmub eesti keeles Falco teine juhtum “Pronksvarjud”.
Lindsey Davise raamatute peategelane on aastal 41 Roomas sündinud Marcus Didius Falco. Endine leegionär tegutseb erainformaatorina ehk täidab tänapäeva mõttes eradetektiivi ülesandeid. Erinevates raamatutes sattub ta sageli ka väljaspoole Roomat, sest juhtumite uurimine nõuab ka Rooma kaugemate provintside külastamist. Falco mõtteviis on pisut irooniline, nii et raamatutes saab ka üksjagu nalja.
Lindsey Davis (s. 1949) on inglanna, kes õppis Oxfordi Ülikoolis kirjandust. Sarnaselt Agatha Christiega oli ta alati tundnud huvi ajaloo ning arheoloogia vastu. Algul olid kirjastajad skeptilised, kas keegi võiks huvi tunda niivõrd kaugesse ajalukku paigutuva kriminulli vastu, kuid edu saabus üllatavalt kiiresti ja praeguseks on Lindsey Davis pälvinud hulga krimikirjanduse auhindu. Falco sarja raamatuid on palju kiidetud Vana-Rooma eluolu täpse ja nauditavalt hariva kujutamise eest.


Roimad Ukrainas


Teine uus tutvus meie kriminullisõbrale on Andrei Kurkov, kelle esimene tõlge eesti keeles on “Võõra surm”. Tegu ei ole tüüpilise kriminulliga, vaid millegi enamaga.
Viktor Zolotarjov on Kiievis elav kirjanik, kes pole oma eluga sugugi rahul. Pärast armusuhte lõppemist on loomaaiast enda juurde võetud kuningpingviin Miša ta ainus kaaslane: Mehe kirjatööde vastu erilist huvi ei tunta.
Asjaolud muutuvad, kui Viktorile pakutakse tulusat tööd. Tõsi, mitte päris ilukirjanduse vallas, aga pisut sinnapoole, nekroloogide kirjutamisel. Kuid need pole lihtsalt järelehüüded, sest kõnealused inimesed ei ole veel surnud. Viktorile tasutakse heldelt, kuid avalikku tunnustust see töö ei too, sest tema teoste allkirjaks on alati “Rühm seltsimehi”.
Oma tööd võtab Viktor tõsiselt, kadunutest kirjutatakse nüüd nii, nagu ei kunagi varem: Kuid Viktorit häirib midagi. Mitte niivõrd pseudonüüm, kuivõrd see, et ta meistritööd ei ilmu.
Äkki muutub kõik. Tema nekroloogide peakangelased hakkavad märkimisväärselt hulgaliselt surema (või täpsemalt öeldes. nad tapetakse).
“Võõra surm” on pealkirjale kohaselt surmast lausa tulvil. Nekroloogi-ohvritest loeb Viktor ajalehest, aga surm näib teda ümbritsevat kõikjal. Õhkulennanud murdvaras, vähihaige pingviinispetsialist…
Ja kui kahtlase taustaga isikud paluvad Viktoril kopsaka tasu eest pingviiniga kellegi matustele ilmuda, haigestub ka too.
Andrei Kurkov maalib üllatavalt geniaalse pildi postsovetliku Ukraina kõledavõitu elust, kus lokkab korruptsioon ja niite tõmbab sageli maffia. See on sünge raamat, aga detailides vahetevahel ka liigutav, naljakas ja sürreaalne.
Kirjutama hakkas katselenduri ja arsti poeg Andrei seitsme-aastaselt, tundes pärast oma kahe hamstri surma vajadust kirjutada luuletus kolmanda, ellujäänud lemmiklooma kurbusest. Tänu jaapani keele oskusele sattus mees Nõukogude armees teenides esmalt KGB vägedesse tõlgiks, kuid viidi hiljem üle Odessasse vangivalvuriks. Sel perioodil kirjutas Kurkov kõik oma lastejutud. Praeguseks on ta kirjutanud 13 romaani ja viis lasteraamatut ning ta teoseid on tõlgitud 25 keelde.


Terroristid Lõuna-Ameerikas


Juunis ilmub Ann Patchetti põnevusromaan “Bel Canto”, põnevik pantvangidraamast. Ühe Lõuna-Ameerika riigi asepresident korraldab uhke vastuvõtu Jaapani suurfirma juhile. Ooperisõber Katsumi Hosokawa auks on peole palutud laulma maailmakuulus sopran Roxane Coss.
Sündmused saavad ootamatu pöörde, kui kogu kõrgeaulise seltskonna võtab pantvangi kohalik terrorirühmitus. Kriis ei lahene kiiresti ning pantvangide ja terroristide vahel tekkivad kummalised suhted.
See on lugu inimeste käitumisest kriisiolukorras ja muusikast. Raamat põhineb päriselt toimunud sündmustel, kui 1996. aastal võttis sissirühmitus Peruus kohalikus Jaapani saatkonnas sadu pantvange.
Ann Patchett (s. 1963) on Ameerika kirjanik. “Bel Canto” sai ilmudes kiitust nii lugejatelt kui kriitikutelt, muuhulgas auhinnati romaani Orange Prize´i ja Pen/Faulkneri kirjanduspreemiaga. Raamatu põhjal on valmimas Bernardo Bertolucci lavastatud mängufilm.


Hiina kummitused


Robert van Guliku kohtunik Di juhtumite sõpradele ilmub järgmisena raamat “Kummitused kloostris”. Kohtunik Di on halva ilma tõttu sunnitud peatuma Hanyuani Hommikupilve kloostris ja loomulikult selgub, et klooster pole sugugi nii vaga ja vaikne koht, kui esmapilgul näib.



Tauno Vahter
Mihkel Mõisnik

Minu ostukorv