Aabits? Piibel? Ei, lihtsalt Johnson

Ajaleht Raamat nr 53

Iga-aastane Hugh Johnsoni veiniraamat, maailma müüduim omasuguste seas, on juba pikka aega olnud põhiline teatmeteos nii tavaliste veinisõprade, investorite kui kollektsionääride jaoks. Oma enam kui 6000 märksõnaga veinide, veinikasvatajate ja -piirkondade kohta ning erinevatelt ekspertidelt pärineva rikkaliku informatsiooniga kindlate aastakäikude kohta kõikjalt maailmast on see juba äärmiselt tänuväärne abimees veinimaailmas orienteerumiseks.

Kuid lisaks sellele on raamatus ka eraldi osad veinide ja toidu ning Hugh Johnsoni isiklike lemmikute kohta. Autori menu põhjuseks peetakse tasakaalu üldarusaadava, kuid siiski ka asjatundjaid rahuldava stiili vahel ning tema vaimukad arvustused. Viimased on ta lausa eriti kuulsaks teinud ja Johnson väidetakse olevat lausa veiniteatmiku-žanri kõige põhjalikum muutja üldse.

Just temal õnnestus ristata entsüklopeedia ja muhedad, kohati lausa lõbusad kirjed, mis lisasid raamatule hoopis uue mõõtme. Ta on neljakümne aasta jooksul kirjutanud palju raamatuid, mis on muutunud veinikirjanduse klassikuteks, sealhulgas koos Janis Robinsoniga avaldatud maailma veiniatlase.

Hugh Johnsoni veiniteatmikku usaldavad nii algajad veinihuvilised kui asjatundjad ning seda on kiidetud isegi „tõenäoliselt ainsaks veinijuhiks, mida inimesel üldse vaja“. On see tõsi või mitte, igatahes on raamatust abi pea igas maailma nurgas restoranis veini tellides, veinikeldrit sisustades ja veinidesse investeerides. Just mobiilsuse huvides on tegu taskuformaadis raamatu, mitte koguka entsüklopeediaga.

Hugh Johnsonil õnnestus veinikirjanikuna läbi lüüa juba 27-aastaselt oma esimese raamatuga veinist, mis on selles küllalt konservatiivses maailmas üsna ainulaadne saavutus. Esimene väike veiniraamat ilmus esimest korda 1977. aastal ning seda on igal aastal müüdud mitusada tuhat eksemplari. Eesti keeles ilmus raamat viimati 1998. aastal.

Minu ostukorv