Ilmumas

 

 

 

Peter Wohlleben

KAS KUULED, KUIDAS PUUD RÄÄGIVAD?

 

Saksa metsniku ja paljude loodusraamatute autori rohkelt illustreeritud raamat lastele sellest, kuidas mets organismina töötab ja mida sealt leida võib. Autor seletab lihtsalt ja köitvalt metsas eluneva floora ja fauna iseärasusi.

 

Peter Wohllebenilt on eesti keeles varem ilmunud “Puude salajane elu”, “Loomade hingeelu” ja “Metsa kasutusõpetus”

 

 

Axel Bojanowski

ILMA IMETEOD

 

Lõunatuulega me armume ja talv äratab meie libiido – geoloog ning teadusajakirjanik Axel Bojanowski on lahti mõtestanud ilma armukoodi ja selgitab, kuidas päike, tuul ning vihm mõjutavad meie tundeelu. Tänapäeva teadusuuringute tasemelt, väga paeluvalt, ent samas täpselt ja sügavmõtteliselt pajatab ta oma uues raamatus nendest ning paljudest teistest meie planeedi jahmatavatest loodussaladustest. Olgu teemaks zombi-vulkaanid, taevane kaja või kummituslikud maavärinad – imepärase vaatenurgaga Maa kummalistele detailidele mõistab Bojanowski näidata, kuidas kliimauuringute ja geoloogia suured küsimused on seotud meie ning meie eluga.

 

 

 

Meik Wiking

VÄIKE LYKKE RAAMAT

 

On lihtne näha, miks nimetatakse just Taanit sageli maailma kõige õnnelikumaks maaks. Neil pole mitte ainult töö- ja eraelu täiuslikult tasakaalus, tasuta kõrgharidus ja rongiliiklus, mis toimib nagu kellavärk, vaid nad põletavad ka rohkem küünlaid kui keegi teine.

 

Nii et keegi ei tea õnnelikkusest – mida taanlased nimetavad lykke’ks – rohkem kui Meik Wiking, Kopenhaageni Õnneuuringute instituudi tegevjuht ja ülemaailmse menuki „Väike hygge-raamat“ autor. Aga Meik usub, et kuigi võiksime kõik tõepoolest taanlastelt nii mõndagi õppida, siis õnne leidmise võti on tegelikult maetud kõikjale üle maailma.

See on kütkestav raamat, mis viib meid aardejahile, mille lõpuks peaks avanema uks õnnelikku ellu. Autor on kokku kogunud tõendid, lood ja nõksud kõige õnnelikumatest paikadest kogu maailmast, alates sellest, kuidas me veedame oma väärtuslikku aega ja kuidas suhtleme oma naabritega kuni selleni välja, kuidas valmistame õhtusööki.

 

See raamat on täiuslik teejuht meile kõigile, kuidas tuua oma eludesse veidi enam lykke’t.

 

 

Carolyne Larrington

TALV ON TULEKUL.

“TROONIDE MÄNGU” KESKAEGNE MAAILM

 

„Troonide mängu“ ajaloolistest seostest on palju kirjutatud, aga mitte kunagi päris niimoodi. Käesolev räägib, mis juhtub, kui keskaegse kirjanduse ja kultuuri uurija vaatab sarja „Troonide mäng“ ja loeb George R. R. Martini romaanisarja „Jää ja tule laul“. Teose eesmärgiks pole mitte Martini allikate väljapeilimine või telesarja loojate vahetute mõjutuste kaardistamine – pigem kujutab see endast auavaldust nii raamatute kui ka telesarja põhjalikule maailmaloomele ja sellele, kuidas on üles ehitatud keskkond, milles võib kohata kõikvõimalikke paralleele keskaegse Euroopa ja Aasia kultuuridega.

 

Carolyne Larrington on oivaline teejuht: lopsaka proosa toel juhatab ta meid läbi Seitsme Kuningriigi ja sealt edasi üle Kitsa mere, uurides igal sammul meie endi keskaegsest minevikust pärinevaid kajasid ja peegeldusi. See kaunis, kummitav ja mõtlemapanev teos on korraga nii kiidulaul kui ka täiendav teatmik George R. R. Martini maailmale. Mida enamat võiks üks fänn veel ihata?

 

Professor Carolyne Larrington õpetab ajalugu Oxfordis St John’s kolledžis.

 

 

Priit Põhjala

ONU MATI, LOOMAARST

 

Onu Mati ei ole päris tavaline onu. Ta on maailma parim loomaarst ja tunneb ennast kõige mõnusamalt just nimelt loomade seltsis. Näiteks äratuskella asemel on tal kukk. Ja kui teised inimesed lähevad vanni kummist pardiga, siis onu Mati võtab vanni kaasa päris ehtsa hane. Jalutamas käib ta elevanti ja parkimiskohal hoiab ehtsat jaaguari. Rotte ei ole onu Mati jaoks kunagi liiga palju ning kirpe ja täisid kannab ta lausa taskus kaasas.

 

Sõbrad ja tuttavad on onu Matil ka isemoodi: mustkunstnik, kellel on jäneste kübarast väljatõmbamise sõltuvus, president, kes teeb ootamatult hästi prääksuga kükke, maailma rikkaim koer, kellel on koguni isiklik saba tagaajaja, ja onu Girik, kes aretab esmaklassilisi inimsööjatiigreid – süleloomadeks. Rääkimata naabritädist, kes kasvatab oma korteris kasside asemel kaameleid.

 

 

Tom Hanks

EBAHARILIK ŠRIFT

 

Neil erinevatel koomilistel, sooja pilguga inimese sisse vaatavatel lugudel on üks ühine nimetaja: kirjutusmasin. Mõnes neist on sellel väiksem roll, mõnes suurem. Kirjutusmasin esindab paljudele teatavat käsitööoskust, ilu ja isikupära, mida on moodsas maailmas aina raskem ja raskem leida. Ometi on Tom Hanks neis lugudes selleni küündinud, just samasugusel tagasihoidlikult tundlikul moel, nagu oma filmirollides.

 

 

 

Rein Müllerson

UUE MAAILMAKORRA KOIDIK

 

Kõige märgatavam areng globaalses poliitikas pärast bipolaarset külma sõja ajajärku on olnud multipolaarse riikidesüsteemi teke. See on viinud potentsiaalsete suurvõimude tekkeni, tekitanud globaalse rivaliteedi, rahvusvahelise terrorismi ja nõrgestanud järk-järgult ainsat alles jäänud hegemoonilist külma sõja järgset riiki, USA-d. Kommunismi kokkuvarisemisele järgnenud idealism on hajunud ja külma sõja aegne võistlus liberaalse kapitalismi ja kommunismi vahel on asendunud multipolaarse globaalse rivaliteediga, mille saab lahendada ainult rahvusvaheliste seadustega kehtestatud tasakaal. Professor Rein Müllerson visandab 21. sajandi uue geopoliitika ees seisvad väljakutsed.

 

   
   

Piret Raud

LUGU VÄIKESEST MAJAST, KES TAHTIS OLLA KODU

Kaugel maal elab tühi väike maja. Ta on üksik ja kurb. Ühel hommikul otsustab ta minna otsima kedagi, kes tahaks teda endale koduks. Kes see võiks olla? Kas koer? Või kala? Või Lind? Või hoopis kodutu Jüri? Või lausa keegi muu?

 

 

A.H. Tammsaare

KÕRBOJA PEREMEES

Eesti kirjanduse tüvitekst Katku Villu tragöödiast.

Raamatule on kirjutanud mahuka (50 lk) saatesõna Tõnu Õnnepalu.

 

 

Adam Kay

SEE TEEB HAIGET

Endise nooremarsti päevik eriskummalistest juhtumitest ja argipäevast meditsiinisüsteemis, mis pakub nii nalja, järelemõtlemist kui uskumatult hüpohondrilisi lugusid.

 

 

Madis Ots

PESAKOND XIII

Ligi 400 koomiksistrippi Pesakonna koomiksi värvikatelt tegelastelt.

 

 

Carlo Collodi

PINOCCHIO

Lastekirjanduse klassika terviktekst koos Enrico Mazzanti originaalpiltidega aastast 1883.

 

 

Mark Forsyth

PURJUTAMISE LÜHIAJALUGU

Raamatus on kirjeldatud erinevate vägijookide tarbimist ja tootmist kuni kõige kaugemast teadaolevast ajaloost tänapäevani.

 

 

Andreas Michalsen

RAVIMINE LOODUSE VÄEGA

Dr Andreas Michalsen on Berliini Immanueli haigla peaarst ning on töötanud mh ka Charite haiglas. Selles Saksamaal suurt tähelepanu äratanud raamatus pakub Michalsen välja rea uurimusi ja meetodeid, kuidas traditsioonilise teaduspõhise meditsiiniga ühendada loodusravi võimalusi, et kokkuvõttes erinevaid haiguseid paremini ravida.

 

 

Elkhonon Goldberg

LOOMINGULISUS

Üks maailma juhtivaid neuroteadlasi Elkhonon Goldberg juurdleb raamatus, mis on inimese loomingulisuse olemus ja milles peituvad selle juured? Kuidas kultuur määrab või piriitleb loomingulisust?

Goldberg on kasutanud kirjutamisel mitmete uusimate uurimuste tulemusi ning suudab neid välja tuua põnevates seostes evolutsiooni või kultuuriajaloost pärit lugudega.

 

 

Elli Radinger

HUNTIDE TARKUS

Elli Radinger on üks maailma juhtivaid asjatundjaid huntide alal. Ta on juhtinud huntide kaitseks loodud organisatsiooni, avaldanud selleteemast ajakirja ning uurinud huntide eluviise ning seisundit mitmetes rahvusparkides nii Euroopas kui Ameerikas. “Huntide tarkus” koondab suurepäraseid lugusid huntide elning olukorra kohta mitmel pool maailmas.

 

 

Rex Stout

KOLM SEKELDUST

 

 

George Orwell

LASE LEHTLIILIAL KASVADA

 

 

Corrado Augias

ISTANBULI SALADUSED